Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Aktualno�ci

Non-profit


Strona testowana na przeglądarkach:
- Opera v8.54;
- MozillaFirefox 1.5.0.2;
- Internet Explorer 6.Valid HTML 4.01 Transitional

Valid CSS!

XXX PIM_Twardogóra_2010.

W dniach 30 kwietnia – 3 maja po raz 30 Liturgiczna Służba Ołtarza przybyła z pielgrzymką do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, do Twardogóry. Tegorocznym hasłem jubileuszowego już spotkania było: „Salazjanom gratulujemy ks. Bosko”. To dzięki świętemu Janowi Bosko są Salezjanie, których głównym posłannictwem jest praca z młodzieżą. Te wszystkie dni wypełnione były dziękczynieniem Bogu za dar Księdza Bosko poprzez uczestnictwo we wspólnych Eucharystiach, spotkaniach modlitewnych, wieczorach radości ale także udziału w różnych zawodach sportowych, turniejach i koncertach. Na to wielkie święto Liturgicznej Służby Ołtarza, które jest zwieńczeniem rocznej pracy w parafialnych grupach ministranckich do Twardogóry zjechali się ministranci, lektorzy z następujących miejscowości: z Lubina z parafii NSPJ, Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Jana Bosko, Chocianowa, Wrocławia za parafii św. Michała, NSJ, Chrystusa Króla, św. Maksymiliana Kolbego, Kamyka, Cieszkowa, Bolesławca, Sułowa, Kuźnicy Czeszyckiej, Lewina Brzekiego, Chwaliszewa, Prochowic, Ostrowa Wlkp z parafii Ducha św., Matki Bożej Fatimskiej, Częstochowy z parafii NSPJ, Środy Śląskiej, Doruchowa, Dąbrowy Górniczej, Poznania parafii św. Jana Bosko, Leszna, Miksatu, Kopca, Sosnowca, Białej, Trzebnic, Ciechowa, Raszkówki, Kiełczowa. Oczywiście nie zabrakło ubiegłorocznych zwycięzców czyli LSO z Twardogóry.

W pierwszych godzinach opiekunowie – salezjanie, swoim podopiecznym dali przykład, że również i oni nie boją się rywalizacji sportowych więc na sali widowiskowo-sportowej przy ul. Batorego rozegrali mecz Twardogórzanie -Salezjanie o puchar kustosza Sanktuarium. Mecz zakończył się wynikiem 9 do 5 a puchar powędrował z rąk Kustosza i Proboszcz Sanktuarium w Twardogórze ks. Ryszarda Jelenia do reprezentacji z Twardogóry . Reprezentanci Twardogóry byli bardzo szczęśliwi z pokonania wysportowanych kleryków.

Oficjalna inauguracja PiM u nastąpiła na placu przy Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów, gdzie uczestników witali: starosta powiatu Zbigniew Potyrała, dyrektor Gimnazjum Anna Siwa, Stanisław Adamski. no i „góra” zsyłając obfity deszcz na obmycie, by w następnych dniach obdarzyć pogodą. Nawet obfity deszcz nie przeszkodził młodym, aby wyruszyć obrzeżami miasta z pielgrzymką do bazyliki. A w bazylice – spotkanie modlitewne zostało połączone z recitalem Violi Brzezińskiej. Na sobotni wieczór jubileuszowy organizatorzy zaprosili nie tylko ministrantów, ale i mieszkańców miasta oraz zespół Bethel z Wrocławia, Elektryczne Gitary a w miedzy czasie można było oklaskiwać występ akrobacji Niesamowitych. Nie brakło również scenki ewangelicznej oraz oklaskiwanego słówka wieczornego księdza proboszcza R. Jelenia, a na zakończenie dnia w dowód wdzięczności w niebo poszybowały sztuczne ognie.

Główny organizator PiMu czyli Salezjański Ośrodek Animacji Duszpasterstwa Młodzieżowego Inspektorii Wrocławskiej z ks. Dariuszem Szyszka na czele zadbali by organizacja przebiegała sprawnie, by włączyli się w dzieło sponsorzy, a młodym zapewniono udział w licznych konkurencjach takich jak: wielobój, piłkarzyki, dwa ognie, badminton, siatkówka plażowa, piłka ręczna, ringo, uni-hok, bieg 400m, bieg 100 m, slalom kajakowy, wieża Babel, uni-hok, przeciąganie liny, piłka halowa, sztafeta wahadłowa, skok w dal, tenis stołowy, piłka halowa, wyścig na deskach, drużynowy skok w dal, król strzelców, konkurs wiedzy liturgicznej, konkurs wiedzy o bł. Piątce Poznańskiej, konkurs wiedzy biblijnej. Wszystkie konkurencje odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: M – szkoła podstawowa, S – gimnazjum, L – szkoła średnia.a

Strzelnica przy Sali widowiskowo-sportowej gościła w sobotę, na zawodach strzeleckich młodych zawodników z LSO. Nad całością zawodów czuwali: Tatiana Berkowska, Grzegorz Berkowski (sędzia), Bronisław Sobiś, Adam Nowicki, Romuald Froński, Paweł i Marcin Pawlikowie. Zawodnicy strzelali w dwóch kategoriach. Strzelano z karabinków pneumatycznych. Najlepszym w strzelaniu z wiatrówki w kat. S był Mateusz Wawrzak z Częstochowy, drugie miejsce zajął Darek Chmielarz z Chwaliszewa, trzecie miejsce należało do Macieja Stachurski z Maskatu, a czwarte zdobył Jarosław Sobański z Chwaliszewa. W kategprii L najlepszy wynik otrzymał Mateusz Bączkowski z Sułowa, na drugim miejscu był Wojciech Hronowski z Prochowic, na trzecim Tomasz Jaskuła z Lubina z parafii MB Częstochowskiej, a na czwartym Łukasz Witek z Twardogóry.

W ramach rywalizacji 2 -go maja został między innymi zorganizowany i przeprowadzony turniej wiedzy sportowej : „Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej ". Każdy z zawodników odpowiadał na 10 pytań wybranych z zestawu od 1-170. Dwóch uczestników wykazało się niesamowita wiedza i odpowiedzieli na wszystkie pytania czyli wszystkie 10 . Byli to ministranci Patryk Halczak z Lubina i Tomasz Klarczyk z Chocianowa . Zakres wiedzy obejmował lata od 1930 roku do 2010 . Pytania przygotował i konkurs prowadził Alojzy Kulig wraz z Jackiem Jarosikiem Z Międzyborza studentem Politechniki . W jury zasiadali Stanisław Adamski i Krzysztof Manulik.

Uroczyste zakończenie PiMu miało miejsce podczas uroczystej mszy świętej 3 maja w twardogórskiej bazylice. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp. Teolil Wilski, tegoroczny jubilat, obchodzący 50 lecie kapłaństwa. Oprócz licznie zgromadzonych kapłanów towarzyszyli jemu ks. Inspektor Bolesław Kaźmierczak i wiceprezes SALOSU ks. Wacław Kędzierski. Podczas homilii biskup nawiązał do spotkania w minioną niedzielę papieża Benedykta XVI z młodzieżą w Turynie oraz do księdza Bosko i jego zastępcy ks. Rua, który dbao to, by duch salezjański się rozwijał. Podczas homilii ks. Biskup udzilił głosu swojemu kapelanowi ks. dr Przemysławowi Talaga, który opowiedział o swojej drodze do kapłaństwa, a zaczęła się w wieku 5 lat, kiedy został ministrantem. W czasie ofiarowanie w procesji z darami ministranci między innymi przynieśli fotografię fontanny, która została zamontowana przed grotą przy bazylice. Całą Eucharystię przepełniał duch radości i wdzięczności. Na koniec ks. Dariusz Szyszka podziękował mieszkańcom, władzom miasta, powiatu, kapłanom, sponsorom. Dla opiekunów, sponsorów przygotowano makiety kalendarza. Wśród owacji odczytano najlepsze drużyny LSO. Po zsumowaniu punktów z trzy dniowych rywalizacji i zdobytych na przestrzeni roku najwięcej zdobyła Twardogóra , po raz drugi zajmując pierwsze miejsce. Podopieczni ks. Tomasza Bednarczuka i kl. Bartosza Majchrzaka w sumie zdobyli 360 punktów, w nagrodę otrzymali 3000 zł a także pokaźnych rozmiarów puchar przechodni. Drugie miejsce LSO z parafii NSPJ w Lubinie 302 pkt. Wyjechali z pucharem i 2000 zł, a na trzecim LSO z parafii Wniebowzięcia NMP w Chocianowie. Otrzymali 1000 zł. I puchar. Nagrody wręczali ks. bp. Teofil Wilski oraz Alojzy Kulig i Aleksander Król. Każda drużyna otrzymała dyplom. Każdego dnia najlepszym z każdej konkurencji wręczano nagrody.

Każdego roku w czasie trwania pielgrzymki angażują się nie tylko klerycy, nowicjusze ale i młodzież. To przecież ogromne przedsięwzięcie. Na nich leży odpowiedzialność za sektory takie jak informacja, sport, wyżywienie, noclegi, atrakcje kulturalne, liturgia itp.Bez zaplecza osobowego, materialnego i modlitewnego nie można by dokonać tak ogromnego przedsięwzięcia i uświadomienia radości z bycia lektorem, ministrantem i służenia przy ołtarzu.


   WebDesigner: Mateusz Kołecki
Zaloguj