Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Aktualno�ci

Non-profit


Strona testowana na przeglądarkach:
- Opera v8.54;
- MozillaFirefox 1.5.0.2;
- Internet Explorer 6.Valid HTML 4.01 Transitional

Valid CSS!

Cyranka_ 60 lat istnienia koła łowieckiego.

Cyranka.

Wielkim wydarzeniem ostatniej soboty sierpnia w Twardogórze były obchody jubileuszu 60 lecia Koła Łowieckiego „Cyranka”. Zbiórka myśliwych w twardogórskim rynku przy ratuszu wywołała wśród przechodniów prawdziwą sensację. Panowie w zielonych galowych mundurach w towarzystwie swoich bliskich przemaszerowali ulicą Ratuszową do bazyliki mniejszej. Do marszu zagrzewał ich pięcioosobowy zespołu hejnalistów myśliwych z Wielunia do bazyliki mniejszej. Na czele pochodu kroczył łowczy Marek Polak, który wprowadził cztery poczty sztandarowe kół łowieckich, orkiestrę i pochód do kościoła. Podniosły i uroczysty charakter miało zajęcie przez chorągwie myśliwskie, zaszczytnych miejsc przy ołtarzu głównym, gdzie ks. Dyrektor Andrzej Stanisław Reca i ks. Dziekan Zdzisław Gorczewski odprawili mszę dziękczynna za obecnych jak i zmarłych członków koła łowieckiego „Cyranka” oraz ich rodziny. Słowo skierowane do myśliwych przez kaznodzieję ks. Recę, przypadło do gustu myśliwym, gdyż było cytowane i wspominane podczas leśnych ceremonii. Myśl przewodnia skierowanego słowa nawiązywała do rodowodu „Cyranki” , charakteru powołania , którym jest myślistwo, jednej z ostatnich ostoi tego co Polskę stanowi, a mianowicie braci myśliwskiej, zrzeszonej w kołach łowieckich. Wieluński zespół podczas mszy dał popis pięknego hejnału na podniesienie, „Barki” na komunię, marszu „Św. Huberta” na wyjście. Następnie uroczystości „przejechały” na teren polany leśnej do Domasławic koło Twardogóry. Prezes Koła Łowieckiego „Cyranka” Andrzej Klinowski w serdecznych słowach powitał przybyłych gości: Jerzego Lużniaka i Witolda Jerzynę z pocztem sztandarowym Zarządu Okręgowego PZŁ we Wrocławiu, Mieczysława Gawła Przedstawiciela Okręgowej Komisji Rewizyjnej przy ZO PZŁ we Wrocławiu. Zasłużonego, emerytowanego Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Kazimierza Harycha, Edwarda Podczaszyńskiego zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Oleśnica, poczty sztandarowe i przedstawicieli Kół Łowieckich „Tropowiec” z Goszcza, „Szarak” „ z Międzyborza, „Knieja” i „św. Hubert „ z Oleśnicy, „Hejnał” i „ Jeleń” z Sycowa, WKŁ „Sokół” z Wrocławia, a także Starostę Powiatu Oleśnickiego Zbigniewa Potyrałę, wójta gminy Krośnice Mirosława Drobinę, przedstawicieli Posterunku Policji z Twardogóry i duchowieństwo: ks. A. Recę, Z. Gorczewskiego i R. Jelenia. Kolegów leśniczych nadleśnictw Milicz, Oleśnica, Syców oraz okolicznych rolników i współpracujących z kołem „Cyranka”. Na koniec ceremonii Prezes Klinowski powitał osoby najbliższe sercu myśliwych to jest małżonki , które „wiernie towarzyszą nam w naszej pasji myśliwskiej”.

0bchody rocznicowe są okazją do wspomnień, do przedstawienia historii, a także pamięci o tych, którzy odeszli. Pamięć tych, którzy odeszli do krainy wiecznych łowów uczczono minutą ciszy.

Początki powstania koła sięgają roku 1948, kiedy z inicjatywy leśników Władysława Krauze, Kazimierza Jankowskiego, Michała Szczurek i Stefana Staroszczaka utworzone zostało Koło Łowieckie nr 4w Cieszkowie. W roku 1955 zmieniono nazwę na Koło Łowieckie nr 4 w Sycowie. Gospodarzono wówczas na obszarze 8670 ha. Zwierzy było w lasach w bród, a na stawach królowały kaczki. To od nich w 1958 roku koło przyjęło nazwę „Cyranka”, którą posługuje się do dnia dzisiejszego. Dziesięć lat temu, z okazji obchodów 50-lecia został poświęcony ufundowany sztandar, który jest symbolem, jedności, braterstwa i przyjaźni między kolegami myśliwskiej braci. Koło szczyci się dobrą współpracą z władzami wojewódzkimi i lokalnymi, a także ze szkołami z terenu Bukowic , Goszcza i Twardogóry. Organizuje także polowania dewizowe, na których gościli myśliwi z Niemiec, Francji, Austrii, Holandii, Danii, Szwecji, Norwegii i Belgii. Udział myśliwych spoza granicy Polski jest zastrzykiem finansowym dla koła. Pozwala na pokrycie odszkodowań finansowych za szkody spowodowane przez zwierzynę łowną w gospodarstwach rolnych.

Członkowie twardogórskiego koła nie tylko biorą udział w zawodach strzeleckich, ale odnoszą sukcesy. Podczas wiosennych zawodów im. płk. Beka pierwsze miejsce w klasie mistrzowskiej zajął A. Szydełko. Drużynowo, także prym wiódł klub z Twardogóry. Natomiast A. Szydełko zdobywca Brązowego i Srebrnego Wawrzyna Strzeleckiego został powołany do reprezentacji Okręgu Wrocław na Mistrzostwach Polski.

Działalność koła obejmuje dwa obwody położone na terenie Nadleśnictw Oleśnica Śląska, Syców i Milicz. Obwód nr 68 o charakterze polnym obejmuje obszar o powierzchni 3600 ha i obwód nr 70 leśny o powierzchni 4030ha. Na dzierżawionym obszarze koło prowadzi intensywną gospodarkę łowiecką mającą na celu ochronę środowiska i poprawę warunków bytowania zwierzyny, czyli: jeleni, danieli, saren. dzików, lisów, borsuków, kun, jenotów, zajęcy, bażantów, kaczek, dzikich gęsi, łysek, kuropatw, gołębi grzywaczy, słonek.

Zanim nastąpił moment podziękowania i odznaczeń za zasługi nastąpił uroczysty moment odsłonięcia tablicy umieszczonej na obelisku jubileuszowym, która będzie trwałą pamiątką, tego szczególnego dnia dla zrzeszonych w Kole Łowieckim „Cyranka” i ich rodzin.

Z rąk przedstawiciela ZO PZŁ we Wrocławiu Jerzego Łużniaka Złoty Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Prezes Andrzej Klinowski, Srebrny Łowczy Marian Polak, a brązowe Wojciech Szyrner i Aleksander Szydełko.

A kiedy już słońce chyliło się coraz bardziej na zachód Zespól Sygnalistów Myśłiwskich z Koła Łowieckiego „Daniel” z Wielunia pod batutą Mariana Gnycha radował ucho. Nie zapomniano również o żołądku. Smakołyków kuchni myśliwskiej nie brakowało na biesiadnej uczcie.


   WebDesigner: Mateusz Kołecki
Zaloguj