Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Aktualno�ci

Non-profit


Strona testowana na przeglądarkach:
- Opera v8.54;
- MozillaFirefox 1.5.0.2;
- Internet Explorer 6.Valid HTML 4.01 Transitional

Valid CSS!

SP1 w Twardogórze przy ul. św. Jadwigi otrzymała imię "Polskich Noblistów"

Podczas śpiewu szkolnego chóru pod opieką Haliny Ślusarek bazylika twardogórska, w piątkowy poranek 13 czerwca, powoli wypełniała się uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Do nich dołączyli nauczyciele z dyrektor Marią Lidią Gerus na czele. A następnie pierwsze ławki zajmowali znakomici goście. Dzień był szczególny dla twardogórskiej jedynki, gdyż uroczyście obchodzono nadanie szkole imienia, które związane było z poświęceniem sztandaru szkoły i odsłonięciem oraz poświęceniem Kącikiem Patrona.

Szkołę, której misją są słowa I. Kikena "Im bardziej nauka straci charakter nawyku i stanie się przeżyciem, tym twórczą będzie praca i radosna szkoła" utworzono 21 lutego 1997, a dziesięć lat później Uchwałą Rady Miejskiej nadano Szkole Podstawowej nr 1 w Twardogórze imię Polskich Noblistów.

Mszę w intencji uczniów, nauczycieli odprawiał i homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Teofil Wilski. Podczas homilii zwrócił uwagę na sięganie do źródła, na rolę mądrości oraz cytował pogląd noblisty Henryka Sienkiewicza na wykorzystanie mediów dla kształtowania poglądów. Po homilii, przed poświęceniem sztandaru przez ks.biskupa, nauczycielka Iwona Szumniak przybliżyła rolę sztandaru, że jest on oznaką wspólnoty. Jego poświęcenie rozciąga się przede wszystkim na ludzi, których łączą sprawy wspólnego celu, ideału. Następnie po odczytaniu aktu erekcyjnego i podpisaniu go przez burmistrza Jana Dżugaja, fundatorzy sztandaru podchodzili kolejno do symbolicznego wbicia gwoździ. O fakcie nadania szkole i mienia i wręczenia sztandaru na specjalnym dokumencie własnoręcznym podpisem potwierdzili dyrektor szkoły Maria Lidia Gerus, przedstawiciel Rady Rodziców Grzegorz Smolis i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Sara Smolis.

W atmosferze powagi i dostojności burmistrz Jan Dżugaj przekazał sztandar dyrektor i pocztowi, który oddał cześć -klęcząc i składając pocałunek symbolowi honoru, godności i najgłębszej więzi z Ojczyzną. Przy dźwiękach muzyki organowej nowy, poświęcony sztandar został zaprezentowany podczas przemarszu środkiem nawy głównej bazyliki.

Pod koniec uroczystej mszy św. uczniowie podnosząc dwa palce prawej ręki złożyli ślubowanie na sztandar, że będą dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, sumiennie wypełniać obowiązki ucznia, starć się być dobrym kolegą, darzyć szacunkiem nauczycieli i pracowników szkoły.

Po obrzędach w bazylice uczestnicy uroczystości udali się w towarzystwie orkiestry policyjnej do budynku szkoły gdzie w obecności gości, wśród których gościem honorowym był wnuk Henryka Sienkiewicza, Juliusz nastąpiło odsłonięcie nagłówkowej tablicy pamiątkowej przez fundatora Jarosława Wasickiego oraz Kącika Patrona, czyli miejsca poświęconego Wielkim Polakom, laureatom Nagrody Nobla.

Podczas przemówienia Juliusz Sienkiewicz wyjaśnił, że Dziad otrzymał Nobla za całokształt twórczości, nie za "Quo vadis?". Ta powieść być może przesądziła o nagrodzie, ale to nie za nią został nagrodzony.

Swoje gratulacje, radość kolejno wyrażali starszy wizytator Marek Sieczka, starosta Zbigniew Potyrała, Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie Magdalena Chęcińska, burmistrz Jan Dżugaj. A na koniec zabrali głos uczniowie szkoły przybliżając swoich nowych bohaterów podczas widowiska słowno-muzycznego. Na tle muzyki Fryderyka Chopina kronikarz przenosił w historyczne chwile, kiedy Polacy zostawali laureatami nagrody Nobla.

Goście mogli bliżej zapoznać się z osiągnięciami szkoły zwiedzając wystawę "Nasze Pasje".

Wnuk Henryka Sienkiewicza był nie tylko zainteresowany szkołą, ale zwiedził Twardogórę.

Pani Zofia Czajkowska, może mówić o wielkim szczęściu, gdyż z niezapowiedzianą wizytą przybył do niej pan Juliusz. Podobnie jak jego wielki, znany dziadek, który mimo iż był człowiekiem utalentowanym i bardzo sławnym, zachował zdrowy rozsądek, nie przewróciło mu się w głowie. Pozostał zwyczajnym człowiekiem, skromnym w jak najzdrowszym i jak najlepszym tego słowa znaczeniu.


   WebDesigner: Mateusz Kołecki
Zaloguj