Aktualno�ci

Non-profit


SP1 w Twardogórze przy ul. œw. Jadwigi otrzyma³a imiê "Polskich Noblistów"

Podczas œpiewu szkolnego chóru pod opiek¹ Haliny Œlusarek bazylika twardogórska, w pi¹tkowy poranek 13 czerwca, powoli wype³nia³a siê uczniami ze Szko³y Podstawowej Nr 1. Do nich do³¹czyli nauczyciele z dyrektor Mari¹ Lidi¹ Gerus na czele. A nastêpnie pierwsze ³awki zajmowali znakomici goœcie. Dzieñ by³ szczególny dla twardogórskiej jedynki, gdy¿ uroczyœcie obchodzono nadanie szkole imienia, które zwi¹zane by³o z poœwiêceniem sztandaru szko³y i ods³oniêciem oraz poœwiêceniem K¹cikiem Patrona.

Szko³ê, której misj¹ s¹ s³owa I. Kikena "Im bardziej nauka straci charakter nawyku i stanie siê prze¿yciem, tym twórcz¹ bêdzie praca i radosna szko³a" utworzono 21 lutego 1997, a dziesiêæ lat póŸniej Uchwa³¹ Rady Miejskiej nadano Szkole Podstawowej nr 1 w Twardogórze imiê Polskich Noblistów.

Mszê w intencji uczniów, nauczycieli odprawia³ i homiliê wyg³osi³ biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Teofil Wilski. Podczas homilii zwróci³ uwagê na siêganie do Ÿród³a, na rolê m¹droœci oraz cytowa³ pogl¹d noblisty Henryka Sienkiewicza na wykorzystanie mediów dla kszta³towania pogl¹dów. Po homilii, przed poœwiêceniem sztandaru przez ks.biskupa, nauczycielka Iwona Szumniak przybli¿y³a rolê sztandaru, ¿e jest on oznak¹ wspólnoty. Jego poœwiêcenie rozci¹ga siê przede wszystkim na ludzi, których ³¹cz¹ sprawy wspólnego celu, idea³u. Nastêpnie po odczytaniu aktu erekcyjnego i podpisaniu go przez burmistrza Jana D¿ugaja, fundatorzy sztandaru podchodzili kolejno do symbolicznego wbicia gwoŸdzi. O fakcie nadania szkole i mienia i wrêczenia sztandaru na specjalnym dokumencie w³asnorêcznym podpisem potwierdzili dyrektor szko³y Maria Lidia Gerus, przedstawiciel Rady Rodziców Grzegorz Smolis i przewodnicz¹ca Samorz¹du Uczniowskiego Sara Smolis.

W atmosferze powagi i dostojnoœci burmistrz Jan D¿ugaj przekaza³ sztandar dyrektor i pocztowi, który odda³ czeœæ -klêcz¹c i sk³adaj¹c poca³unek symbolowi honoru, godnoœci i najg³êbszej wiêzi z Ojczyzn¹. Przy dŸwiêkach muzyki organowej nowy, poœwiêcony sztandar zosta³ zaprezentowany podczas przemarszu œrodkiem nawy g³ównej bazyliki.

Pod koniec uroczystej mszy œw. uczniowie podnosz¹c dwa palce prawej rêki z³o¿yli œlubowanie na sztandar, ¿e bêd¹ dbaæ o dobre imiê swojej klasy i szko³y, sumiennie wype³niaæ obowi¹zki ucznia, staræ siê byæ dobrym koleg¹, darzyæ szacunkiem nauczycieli i pracowników szko³y.

Po obrzêdach w bazylice uczestnicy uroczystoœci udali siê w towarzystwie orkiestry policyjnej do budynku szko³y gdzie w obecnoœci goœci, wœród których goœciem honorowym by³ wnuk Henryka Sienkiewicza, Juliusz nast¹pi³o ods³oniêcie nag³ówkowej tablicy pami¹tkowej przez fundatora Jaros³awa Wasickiego oraz K¹cika Patrona, czyli miejsca poœwiêconego Wielkim Polakom, laureatom Nagrody Nobla.

Podczas przemówienia Juliusz Sienkiewicz wyjaœni³, ¿e Dziad otrzyma³ Nobla za ca³okszta³t twórczoœci, nie za "Quo vadis?". Ta powieœæ byæ mo¿e przes¹dzi³a o nagrodzie, ale to nie za ni¹ zosta³ nagrodzony.

Swoje gratulacje, radoœæ kolejno wyra¿ali starszy wizytator Marek Sieczka, starosta Zbigniew Potyra³a, Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie Magdalena Chêciñska, burmistrz Jan D¿ugaj. A na koniec zabrali g³os uczniowie szko³y przybli¿aj¹c swoich nowych bohaterów podczas widowiska s³owno-muzycznego. Na tle muzyki Fryderyka Chopina kronikarz przenosi³ w historyczne chwile, kiedy Polacy zostawali laureatami nagrody Nobla.

Goœcie mogli bli¿ej zapoznaæ siê z osi¹gniêciami szko³y zwiedzaj¹c wystawê "Nasze Pasje".

Wnuk Henryka Sienkiewicza by³ nie tylko zainteresowany szko³¹, ale zwiedzi³ Twardogórê.

Pani Zofia Czajkowska, mo¿e mówiæ o wielkim szczêœciu, gdy¿ z niezapowiedzian¹ wizyt¹ przyby³ do niej pan Juliusz. Podobnie jak jego wielki, znany dziadek, który mimo i¿ by³ cz³owiekiem utalentowanym i bardzo s³awnym, zachowa³ zdrowy rozs¹dek, nie przewróci³o mu siê w g³owie. Pozosta³ zwyczajnym cz³owiekiem, skromnym w jak najzdrowszym i jak najlepszym tego s³owa znaczeniu.


   WebDesigner: Mateusz Ko³ecki
Zaloguj