Aktualno�ci

Non-profit


Wielkanocne widowisko.

O tym, ¿e najwa¿niejsze œwiêta dla chrzeœcijan ju¿ tu¿ i nale¿y siê do nich szczególnie przygotowaæ, przedszkolaki oraz uczniowie z klas od pierwszej do trzeciej z twardogórskich placówek dowiedzieli siê nie tylko na rekolekcjach, ale równie¿ podczas wystêpu kabaretu "Bzik". Kabaret "Bzik" szczególnie polubi³ ze wzajemnoœci¹ m³od¹ publicznoœæ z Twardogóry. Tym razem repertuar czterech aktorów: Danuty Strankowskiej, Józefa i Piotra Balickich, oraz Wojciecha Burtowego obejmowa³ tradycjê i obrzêdowoœæ œwi¹t wielkanocnych i tytu³ "Weso³ego Alleluja 2008 r."

W œwietlicy œrodowiskowej w Twardogórze (harcówce) pojawi³a siê malownicza wiejska zagroda z ko³owrotkiem, ³awk¹ i p³otem, której gospodarzem by³ dziadek w regionalnym stroju ludowym. Bzik przybli¿y³ dzieciom warunki w jakich siê kiedyœ ¿y³o i na przyk³ad do czego s³u¿y³ ko³owrotek oraz jak przygotowywano siê do œwi¹t. W efektownym widowisku nie brak³o postaci œwi¹tecznych. Na scenie pojawi³ siê zaj¹c, a ubrana w strój ludowy Tola wprowadzi³a widzów w œwiat pisanek. Dzieci mog³y dowiedzieæ siê, ¿e kraszanki to jajka gotowane w obierkach cebuli, wtedy s¹ br¹zowe, a w oziminie s¹ zielone. Na takiej kraszance mo¿na np. ostrym narzêdziem wyskrobaæ ró¿ne wzory. I takie jajo bêdzie nazywa³o siê drapank¹. A ¿eby zrobiæ pisankê najpierw robi siê na jajku wzory woskiem, a nastêpnie wk³ada siê do wody na przyk³ad z ³upinami cebuli i siê krasi. Jaka mo¿na malowaæ farbami, pisakami, oklejaæ w³óczk¹, grubszymi niæmi. Ale nie by³a tylko sama teoria. Dzieci mog³y podziwiaæ ró¿nie przygotowane jajka do œwiêconki. Najwiêkszy podziw i zdumienie pojawi³o siê, kiedy Tola pokaza³a jajo strusie.

Bzik podzieli³ siê wiadomoœciami o babce wielkanocnej, a Zaj¹c poinstruowa³ jak przygotowaæ koszyczki. Dziadek pojawiaj¹c siê na scenie z wiadrem opowiedzia³ o œmingusie dyngusie. Wszyscy mogli zaœpiewaæ piosenkê, która koñczy³a siê: Œmingus dyngus, dyngus œmingus/ Œmiej siê córko, œmiej siê synku/ Tak siê œmieje wieki ca³e/ Wielkanocny poniedzia³ek.

Wystêp urozmaicony by³ piosenkami o tematyce œwi¹tecznej oraz konkursami. Widzowie ¿ywo reagowali na propozycje prowadz¹cych, w³¹czaj¹c siê w œpiewy, bior¹c udzia³ w konkursach. Pastelowy wystrój, kolorowe stroje artystów, radosny œpiew i ¿yczenia "Weso³ego Alleluja" wprowadzi³y dzieci w tradycjê i w folklor ziemi ojczystej.


Filmy:


   WebDesigner: Mateusz Ko³ecki
Zaloguj