Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Aktualno�ci

Non-profit


Strona testowana na przeglądarkach:
- Opera v8.54;
- MozillaFirefox 1.5.0.2;
- Internet Explorer 6.Valid HTML 4.01 Transitional

Valid CSS!

Brać myśliwska _sztandar dla Tropowca

Dżdżysta, jesienna sobota, której patronował św. Hubert nie zachęcała do wyjścia z domu. A jednak w Grabku niedaleko Poręb należących do gminy Twardogóry słychać było sygnalistów. Echo niosło hejnał na łowy. Rozpoczęła się uroczystość przekazania, rozwinięcia i poświęcenia sztandaru Koła Łowieckiego „Tropowiec” z Goszcza.

Na świętowanie przybyli: starosta powiatu oleśnickiego Zbigniew Potyrała, burmistrz z Twardogóry Jan Dżugaj, który był również przewodniczącym Komitetu Fundacyjnego, wiceburmistrz Jan Bernacki, proboszcz parafii w Goszczu ks. dziekan Zdzisław Gorczewski, ks. Marek Cerkowniak kapelan i myśliwy koła „Tropowiec”, Przedstawiciel Rady Łowieckiej we Wrocławiu nadleśniczy Kazimierz Harych, przyjaciele z zaprzyjaźnionych Kół łowieckich, nieliczni fundatorzy oraz rodziny. Szczególnie gorąco witano małżonki myśliwych, które cierpliwie zanoszą czasami długie nieobecności w domu i z wyrozumiałością wysłuchują o sukcesach i porażkach.

Prowadzący Ireneusz Lesisz nie tylko poinformował o znaczeniu sztandaru łowieckiego dla myśliwych, który nawiązuje do tradycji rycerskich, ale także przedstawił pokrótce historię koła. Sięga ona 1947 roku. Koło powstało z inicjatywy kilku funkcjonariuszy ówczesnej Komendy Powiatowej Milicji zamieszkałych w Kątach Wrocławskich. Za początek koła jednak uznaje się dzień 15 maja, kiedy koło zostało wpisane do rejestru kół łowieckich dzielnicy Wrocław – Śródmieście. Wzrost ilości członków (obecnie koło liczy 72 myśliwych) spowodował w 1992 roku zmianę siedziby koła z Wrocławia na Goszcz.. Koło nie tylko zajmuje się polowaniem ale prowadzi także gospodarkę łowiecką. Dzięki tej działalności nie tylko wzrasta ilość zwierzyny grubej, ale coraz częściej widać na polach zające, bażanty czy kuropatwy.

Po wysłuchaniu zarysu historii Przedstawiciel Okręgowej Rady Łowieckiej we Wrocławiu nadleśniczy Kazimierz Harych przedstawił akt nadania sztandaru. Przekazując sztandar Kołu Łowieckiemu „Tropowiec” zwrócił uwagę, że jest on symbolem idei prawego łowiectwa oraz znakiem koleżeńskiej i organizacyjnej wspólnoty. Następnie poczynając od właściciela Fabryki Mebli „Bodzio” Bogdana Szewczyka, przewodniczącego komitetu fundacyjnego burmistrza Jana Dżugaja obecni fundatorzy wbijali pamiątkowe gwoździe w drzewce sztandaru. Przed uroczystym poświęceniem przez księży Zdzisława Gorczewskiego i Marka Cerkowniaka, Prezes Zarządu Koła Łowieckiego w Goszczu Wojciech Wodzisławski przejął sztandar od Kazimierza Harycha, aby oddać w ręce chorążego. Wszystko odbywało się według rycerskiego rytuału. Było przyklęknięcie, ucałowanie sztandaru i jego prezentacja, a po polanie rozlegał się „Darz bór” oraz hejnał „Na cześć św. Huberta”.

Przemawiający składali gratulacje, ale także przedstawiali czym jest sztandar. Ks. dziekan Z. Gorczewski przypomniał, że na sztandarze składamy pocałunki, na sztandar się przysięga. Sztandar zajmuje najbardziej poczytne miejsce. Kto chce lekceważyć związek lub jego członków niszczy sztandar. Starosta Zbigniew Potyrała podarował herb powiatu oleśnickiego, aby mógł być przy sztandarze. Burmistrz Jan Dżugaj pogratulował Kołu zaangażowanie i osiągnięcia celu. Sztandar będzie elementem, który będzie jednoczył i wyróżniał myśliwych z koła „Tropowiec”.

Na zakończenie czekały specjały kuchni myśliwskiej.


   WebDesigner: Mateusz Kołecki
Zaloguj