Braæ myœliwska _sztandar dla Tropowca
D¿d¿ysta, jesienna sobota, której patronowa³ œw. Hubert nie zachêca³a do wyjœcia z domu. A jednak w Grabku niedaleko Porêb nale¿¹cych do gminy Twardogóry s³ychaæ by³o sygnalistów. Echo nios³o hejna³ na ³owy. Rozpoczê³a siê uroczystoœæ przekazania, rozwiniêcia i poœwiêcenia sztandaru Ko³a £owieckiego „Tropowiec” z Goszcza.
Na œwiêtowanie przybyli: starosta powiatu oleœnickiego Zbigniew Potyra³a, burmistrz z Twardogóry Jan D¿ugaj, który by³ równie¿ przewodnicz¹cym Komitetu Fundacyjnego, wiceburmistrz Jan Bernacki, proboszcz parafii w Goszczu ks. dziekan Zdzis³aw Gorczewski, ks. Marek Cerkowniak kapelan i myœliwy ko³a „Tropowiec”, Przedstawiciel Rady £owieckiej we Wroc³awiu nadleœniczy Kazimierz Harych, przyjaciele z zaprzyjaŸnionych Kó³ ³owieckich, nieliczni fundatorzy oraz rodziny. Szczególnie gor¹co witano ma³¿onki myœliwych, które cierpliwie zanosz¹ czasami d³ugie nieobecnoœci w domu i z wyrozumia³oœci¹ wys³uchuj¹ o sukcesach i pora¿kach.
Prowadz¹cy Ireneusz Lesisz nie tylko poinformowa³ o znaczeniu sztandaru ³owieckiego dla myœliwych, który nawi¹zuje do tradycji rycerskich, ale tak¿e przedstawi³ pokrótce historiê ko³a. Siêga ona 1947 roku. Ko³o powsta³o z inicjatywy kilku funkcjonariuszy ówczesnej Komendy Powiatowej Milicji zamieszka³ych w K¹tach Wroc³awskich. Za pocz¹tek ko³a jednak uznaje siê dzieñ 15 maja, kiedy ko³o zosta³o wpisane do rejestru kó³ ³owieckich dzielnicy Wroc³aw – Œródmieœcie. Wzrost iloœci cz³onków (obecnie ko³o liczy 72 myœliwych) spowodowa³ w 1992 roku zmianê siedziby ko³a z Wroc³awia na Goszcz.. Ko³o nie tylko zajmuje siê polowaniem ale prowadzi tak¿e gospodarkê ³owieck¹. Dziêki tej dzia³alnoœci nie tylko wzrasta iloœæ zwierzyny grubej, ale coraz czêœciej widaæ na polach zaj¹ce, ba¿anty czy kuropatwy.
Po wys³uchaniu zarysu historii Przedstawiciel Okrêgowej Rady £owieckiej we Wroc³awiu nadleœniczy Kazimierz Harych przedstawi³ akt nadania sztandaru. Przekazuj¹c sztandar Ko³u £owieckiemu „Tropowiec” zwróci³ uwagê, ¿e jest on symbolem idei prawego ³owiectwa oraz znakiem kole¿eñskiej i organizacyjnej wspólnoty. Nastêpnie poczynaj¹c od w³aœciciela Fabryki Mebli „Bodzio” Bogdana Szewczyka, przewodnicz¹cego komitetu fundacyjnego burmistrza Jana D¿ugaja obecni fundatorzy wbijali pami¹tkowe gwoŸdzie w drzewce sztandaru. Przed uroczystym poœwiêceniem przez ksiê¿y Zdzis³awa Gorczewskiego i Marka Cerkowniaka, Prezes Zarz¹du Ko³a £owieckiego w Goszczu Wojciech Wodzis³awski przej¹³ sztandar od Kazimierza Harycha, aby oddaæ w rêce chor¹¿ego. Wszystko odbywa³o siê wed³ug rycerskiego rytua³u. By³o przyklêkniêcie, uca³owanie sztandaru i jego prezentacja, a po polanie rozlega³ siê „Darz bór” oraz hejna³ „Na czeœæ œw. Huberta”.
Przemawiaj¹cy sk³adali gratulacje, ale tak¿e przedstawiali czym jest sztandar. Ks. dziekan Z. Gorczewski przypomnia³, ¿e na sztandarze sk³adamy poca³unki, na sztandar siê przysiêga. Sztandar zajmuje najbardziej poczytne miejsce. Kto chce lekcewa¿yæ zwi¹zek lub jego cz³onków niszczy sztandar. Starosta Zbigniew Potyra³a podarowa³ herb powiatu oleœnickiego, aby móg³ byæ przy sztandarze. Burmistrz Jan D¿ugaj pogratulowa³ Ko³u zaanga¿owanie i osi¹gniêcia celu. Sztandar bêdzie elementem, który bêdzie jednoczy³ i wyró¿nia³ myœliwych z ko³a „Tropowiec”.
Na zakoñczenie czeka³y specja³y kuchni myœliwskiej.
|